مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

وکیل حرفه ای برای کلاهبرداری رایانه ای

آنچه در این مقاله می خوانید...

ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای چیست؟مجازات جرم کلاهبرداری اینترنتی در قانون ایرانمشاوره حقوقی جرایم کلاهبرداری رایانه ای

در دنیای امروز که بسیاری از امور زندگی و کاری از طریق فضای مجازی انجام می گردد دامنه‌ی وسیعی از جرایم رایانه‌ای، سلامت و امنیت زندگی ما را به خطر می‌اندازد دوری گزیدن از فضای مجازی و چشم پوشی از فرصت‌هایی که در اختیار کاربران می‌گذارد راه حل این موضوع نیست. ارتقاء سواد دیجیتال و بهره مندی از یک وکیل کلاهبرداری رایانه ای می‌تواند ضمن تامین امنیت شما خسارت ناشی از کلاهبرداری‌های احتمالی را جبران کند

وکیل حرفه ای برای کلاهبرداری رایانه ای

ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای چیست؟

ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای چیست؟ اساس کلاهبرداری بر پایه‌ی فریب است و کلاهبرداری رایانه ای که نوع جدیدی از این پدیده است و اخیراً به واسطه‌ی افزایش استفاده از فضای مجازی افزایش یافته، نسبت به اشکال قبلی آن ماهیت متفاوتی دارد همین ماهیت متفاوت باعث شده که نگاه قانون‌گذار با آن متفاوت از سایر جرایم کلاهبرداری معمولی باشد در نتیجه رسیدگی به پرونده های حقوقی جرایم اینترنتی و کلاهبرداری‌های الکترونیکی بسیار زمان‌بر باشد؛ بنابراین حمایت یک وکیل حرفه ای در این زمینه را می‌طلبد. جرم کلاهبرداری رایانه ای مانند سایر جرائم دارای ارکانی مادی و معنوی اما متفاوت از کلاهبرداری کلاسیک است.

رکن مادی

در تعاریف قانونی به قسمتی از جرم که به نیت و تصمیم مربوط نیست، بلکه به انجام عمل یا ترک عمل مربوط است رکنِ مادیِ جرم اطلاق می شود. در خصوص کلاهبرداری رایانه ای، فرد یا افرادی که مرتکب جرم می شود مستقیماً با سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی سر و کار دارد نه افراد؛ بنابراین اعمالی که منجر به دخل و تصرف در این سیستم‌ها و داده‌های آن‌ها گردد می‌تواند مصداق رکن مادی جرم کلاهبرداری رایانه‌ای محسوب شود.

به عنوان مثال اعمال غیر مجازی که از طریق اختلال در سامانه‌ها، منجر به ثبت داده‌‌های غیر واقعی، تغییر در داده‌ها یا از بین بردن آن‌ها شوند رکن مادی جرم کلاهبرداری رایانه‌ای در نظر گرفته می‌شوند و زمانی‌که این تغییرات و اعمال به هدف کسب منفعت صورت پذیرد یعنی با رکن معنوی ترکیب شود کلاهبرداری رایانه ای اتفاق افتاده است. در این‌گونه جرایم افراد یا موسسات زیان‌دیده، فرد یا افراد بزهکار را نمی شناسند و فقط با یک زیان ناشی از اختلال در سیستم‌ها مواجه هستند بنابراین جرم صورت پذیرفته با کلاهبرداری کلاسیک متفاوت بوده و در قانون نیز مجازات کلاهبرداری اینترنتی با کلاهبرداری کلاسیک متفاوت در نظر گرفته شده است.

رکن معنوی

این رکن در کنار رکن مادی موجب رقم خوردن یک پدیده‌ی مجرمانه می‌شود و همه انواع کلاهبرداری با یک نیت و قصد مجرمانه که همان رکن معنوی است انجام می شوند. قصد کلاهبرداری (رکن معنوی جرم) شامل دو بخش است: قصد به دست آوردن منفعت مالی و قصد ایجاد اختلال در سامانه. اجزای رکن معنوی عبارتند از:

  • علم به موضوع
  • قصد کلاهبرداری (قصد به دست آوردن وجه، مال و منفعت به انضمام قصد اختلال در سامانه)

مجازات جرم کلاهبرداری اینترنتی در قانون ایران

مجازات جرم کلاهبرداری اینترنتی در قانون ایران علیرغم اینکه مرتکبین جرایم کلاهبرداری رایانه ای نامرئی و برای افراد و سازمان‌های دچار ضرر، ناشناخته هستند؛ رویکرد قانون‌گذار در مواجه با جرم کلاهبرداری اینترنتی روشن است و «خدمات و امتیازات مالی» موضوع این جرم محسوب می شود؛ قانون‌گذار برای مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای همانند سایر کلاهبرداری ها بازگشت مال و حبس و جزای نقدی در نظر گرفته است. مجازات در نظر گرفته شده برای کلاهبرداری رایانه‌ای طبق ماده 741 قانون مجازات سلامی از یک تا پنج سال حبس یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات است.

مشاوره حقوقی جرایم کلاهبرداری رایانه ای

مشاوره حقوقی جرایم کلاهبرداری رایانه ای جهت بهره‌مندی از مشاوره‌ی حقوقی وکلای حرفه‌ای در زمینه‌ی جرایم شبکه های اجتماعی، جرایم مالی سایبری، جرایم فنی سایبری و جرایم اخلاقی و هتک حیثیت می توانید با تکمیل فرم یا واتساپ و ایمیل درخواست خود را ثبت نمایید تا پس از بررسی موضوع شما، شرایطی فراهم آید که از تجارب ارزشمند وکلای مجموعه برخوردار شوید. در نظر داشته باشید که دنیای مجازی امروز با دامنه‌ی وسیعی از ارتباطات سایبری، زمینه‌ی مساعدی برای سودجویان و کلاهبردان فراهم آمده است و حتی در بسیاری از موارد انجام عملی بدون آگاهی از سوی فردی می تواند مصداق کلاهبرداری رایانه‌ای باشد و وی را مشمول مجازات‌های قانونی گرداند لذا در هر دو حالت شما به یک وکیل حرفه‌ای نیاز دارید تا با مشاوره‌ی تخصصی وی بتوانید نتیجه ای مطلوب بدست آورید.

محمدرضا نصراللهی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و خدمات

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: محمدرضا نصراللهی

راه های ارتباطی:

  شماره تماس: 09129152457

  شماره تماس ثابت: 02144003048

  پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

  ایمیل: info@yasra.law

مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید