مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

وکیل جرم نشر اکاذیب رایانه ای در تهران

آنچه در این مقاله می خوانید...

شرایط تحقق جرم نشر اکاذیب رایانه ای چیست؟مجازات جرم نشر اکاذیب چیست؟مشاوره حقوقی در خصوص جرم نشر اکاذیب

متاسفانه امروزه گسترش فضای مجازی با قابلیت در دسترس بودن همگانی، چه در داخل و چه خارج از کشور، زمینه مناسبی برای جرایم رایانه ای به وجود آورده است. یک وکیل جرم نشر اکاذیب رایانه ای، این جرم را چنین توضیح می دهد: نشر اکاذیب رایانه ای یعنی انتشار اخبار خلاف واقع در فضای مجازی نسبت افراد حقیقی یا حقوقی به قصد ضرر رساندن یا تشویش اذهان عمومی؛ انتشار عکس های غیر واقع یا کاریکاتور هم از این دسته اند.

وکیل جرم نشر اکاذیب رایانه ای در تهران

شرایط تحقق جرم نشر اکاذیب رایانه ای چیست؟

امروزه فضای مجازی در کنار محاسن زیادی که دارد، زمینه مناسبی برای بروز جرائم شده است. افراد سود جو، با استفاده از این موقعیت، در صدد رسیدن به مقاصد نادرست خود هستند. جرایم رایانه ای به اشکال گوناگون اتفاق می افتند که یکی از آن ها نشر اکاذیب است. انجام این جرم، چه در مورد افراد حقیقی و چه حقوقی، قابل پیگیری قضایی است اما بروز آن منوط به تحقق چند شرط است:

  • بروز این جرم سه رکن اساسی دارد:
    1- رفتار؛ یعنی انتشار اخبار دروغ، در مورد فرد حقیقی یا حقوقی خاصی باشد. پس انتشار اخبار دروغ به طور کلی در این مقوله نمی گنجد؛ به عنوان مثال، اگر شخصی اخبار دروغ مبنی بر گرانی بنزین و بالطبع کاهش قیمت ماشین منتشر کند، مصداق این جرم نیست.
    2- موضوع؛ یعنی باید قصد شخص منتشر کننده، ایجاد ضرر و زیان و به خطر انداختن امنیت فردی (به صورت مادی و معنوی) و به خطر انداختن امنیت عمومی جامعه باشد. بنابراین، نسبت دادن اخبار دروغ به یک مسئول مملکتی، علاوه بر ضرر شخصی، امنیت اجتماعی را هم به خطر خواهد انداخت.
    3- رکن روانی؛ یعنی فردی که مرتکب جرم شده نسبت به انجام جرم کاملا آگاه باشد. پس اگر شخصی بدون آگاهی نسبت به جرم بودن عمل و صرفا جهت سرگرمی مرتکب آن شود، مجرم شناخته نمی شود.

نکته مهم اینکه، این جرم جزء جرائم مطلق است و موکول به وقوع جرم نمی شود.

مجازات جرم نشر اکاذیب چیست؟

نشر اکاذیب، از جمله جرائمی است که به صورت مستقیم با حقوق فردی افراد در ارتباط است و موجب بروز پیامدهای نامطلوبی برای افراد حقیقی یا حقوقی می شود.
طبق ماده 18 قانون جرائم رایانه ای، انتشار اخبار دروغ در سیستم رایانه ای یا مخابراتی، چه به صورت مستقیم یا چه به صورت نقل قول، به قصد ضرر رساندن به غیر و تشویش اذهان عمومی به نحوی که موجب بروز ضرر و زیان مادی یا معنوی برای طرف مقابل شو،د جرم تلقی شده و شخص مرتکب شده، مجرم شناخته می شود.

مجازات جرم نشر اکاذیب مطابق قانون مجازات اسلامی بدین شرح است :
شخص مرتکب شده علاوه بر اعاده حیثیت، به جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال، یا به حبس از 91 روز تا 2 سال، یا هر دو مجازات تواما، محکوم خواهد شد.

در صورتی که مرتکب یا مرتکبان این جرائم از نهادهای دولتی یا وابسته به دولت یا از نیروهای مسلح سه گانه و یا خود به صورت مستقیم از متصدیان قانونی شبکه های مجازی باشند (چه متصدی خصوصی یا دولتی) و یا اینکه نشر اکاذیب به صورت گسترده در سطح جامعه رخ داده باشد، مصداق جرم بوده و علاوه بر اعاده حیثیت، به پرداخت جزای نقدی از 26 تا 40 میلیون ریال و یا حبس از 16 ماه و یک روز تا 2 سال و یا تواما محکوم خواهند شد.

مشاوره حقوقی در خصوص جرم نشر اکاذیب

با گسترش استفاده از فضای مجازی و در دسترس بودن همگانی آن، بروز جرائم رایانه ای به صورت عمدی یا سهوی، افزایش یافته است؛ به همین سبب، نیاز به افراد متخصص و آگاه در این زمینه بیش از پیش احساس می شود.

موسسات حقوقی بسیاری در تهران و شهرستان ها با در اختیار داشتن وکلای زبده و متخصص در زمینه های گوناگون، از جمله جرائم اینترنتی، با ارائه بهترین خدمات، در جهت رفع حقوق تضییع شده شهروندان، در تلاشند.

کسانی که در این زمینه حقی از آن ها ضایع شده باشد با مراجعه به یکی از موسسات معتبر، از مشاوره حقوقی برخوردار خواهد شد. همچنین بعضی از وکلا با راه اندازی سایت های حقوقی، به صورت رایگان یا از طریق تماس تلفنی، امکان استفاده از متخصصین را از راه دور امکان پذیر کرده اند.

محمدرضا نصراللهی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و خدمات

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: محمدرضا نصراللهی

راه های ارتباطی:

  شماره تماس: 09129152457

  شماره تماس ثابت: 02144003048

  پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

  ایمیل: info@yasra.law

مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید