مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

ثبت شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای

آنچه در این مقاله می خوانید...

مهمترین وظایف دادسرای جرایم رایانه ایمراحل شکایت در دادسرای جرایم رایانه ایمشاوره برای شکایت در دادسرای ویژه جرایم رایانه ای

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فضایه مجازی شکل و و ارتکاب جرم هم نیز تغییر پیدا کرده است و نمیتوان استفاده از اینترنت و فضایه مجازی را در زندگی خود نادیده گرفت و به همین دلیل جرایم رایانه ای نیز بسیار افزایش پیدا کرده است و از این رو قانونگذار قوانینی و قانون جرایم رایانه ای را وضع کرده است. یکی از کار های بسیار مهمی که قوه قضاییه در چند سال گذشته انجام داده است، تاسیس دادسرای جرایم رایانه ای می باشد. با ما همراه باشید تا با این دادسرا بیشتر آشنا شویم.

ثبت شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای

مهمترین وظایف دادسرای جرایم رایانه ای

مهمترین وظایف دادسرای جرایم رایانه ای هرگونه جرمی که در فضای مجازی به وقوع بپیوندد در صلاحیت دادسرای ویژه جرایم رایانه ای در تهران و بعضی از شهرهای بزرگ کشور است و دادسرای جرایم رایانه‌ای همراه با پلیس فتا است.در معیت دادسرای جرایم رایانه‌ای، پلیس سایبری ایران با نام پلیس فضای تبادل اطلاعات، که به صورت اختصاری، پلیس فتا نامیده می‌شود، در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. مهمترین وظایف دادسرای جرایم رایانه ای به قرار زیر هستند:

  • پلیس فتا، وظیفه کشف و گزارش جرایم سایبری به دادسرای جرایم رایانه‌ای، انجام تحقیقات مقدماتی وکارشناسی ارجاع شده از سوی مقام قضایی، نظارت بر عملکرد سایت و سایر اپلیکیشن های فضای مجازی و گزارش موارد تخلف و جرم به دادسرای جرایم رایانه‌ای را بر عهده دارد.
  • در پلیس فتا، استعلام آی پی و سایر استعلام های لازم جهت شناسایی متهم انجام شود. هویت ایجاد کننده پنل کاربری (پروفایل) نرم افزار از طریق فنی یا مهندسی اجتماعی شناسایی گردد. نتیجه تحقیقات حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز به نظر برسد. محتوای مورد ادعای شاکی در نرم افزار تلفن همراه مستند سازی، شرایط استعلام و دسترسی به اطلاعات این نرم افزار مورد بررسی قرار گیرد.
  • شرح کامل مصادیق مجرمانه درفضای مجازی در سایت پلیس فتا موجود است و در صورت اطلاع از جرایم سازمان یافته وهر نوع موضوعی درفضای مجازی از طریق سایت پلیس فتا قابل گزارش هستند دادسرا جرایم رایانه ای صلاحیت رسیدگی به هرگونه جرمی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد را دارد و به صورت خاص و ویژه، صرفا به جرایم رایانه‌ای رسیدگی می‌نماید.
  • با توجه به گزارشات دریافتی از پلیس فتا، دادسرا حکم نهایی را می دهد.

مراحل شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای

مراحل شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای جرایم رایانه ای شامل این موارد می باشد : کلاهبرداری اینترنتی، جعل کامپیوتری، تخریب و یا هک داده‌ها و دسترسی غیرمجاز، انتشار تصویر و فیلم در فضای مجازی، تهدید از طریق شبکه‌های اینترنتی، شرکت‌های هرمی و توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی.

مراحل شکایت در دادسرا به صورت زیر هستند:

  • همانند ثبت شکایت برای تمامی جرایم، برای جرم های رایانه ای هم می توان شکوایه تنظیم نمود.
  • مطابق قانون، شاکی می تواند با حضور در دادسرای جرایم رایانه ای پلیس فتا شهر محل سکونت، شکایت خود را به صورت شفاهی یا کتبی مطرح نماید.
  • در شکایت شفاهی، شکایت در مجلس قید شده و به امضای شاکی می رسد.
  • در شکایت کتبی، برگه ای در اختیار شخص شاکی قرار داده شده و از وی خواسته می شود که موارد مطرح شده را تکمیل نماید. این موارد عبارتند از: 1. نام و نام خانوادگی 2. نام پدر 3.آدرس شخص شاکی 4.طرح موضوع شکایت به همراه محل وقوع و تاریخی که این اتفاق رخ داده است. 5.قید ضرر مالی که به شاکی وارد شده است. 6.مشخصات و نشانی فرد مجرم 7.در صورت امکان مشخصات گواهان

در صورت امکان با توجه به راه اندازی دفاتر خدمات قضایی(برای ثبت نوبت آنلاین به سایت https://nobat.kdke.ir مراجعه فرمایید )، شهروندان می توانند با مراجعه به دفتر قضایی محل خود، مراحل اولیه ثبت شکایت را به صورت الکترونیکی انجام دهند و با پرینت شکوایه، به پلیس فتا شهر خود مراجعه و مراحل بعدی شکایت را پیگیری نمایند.

مشاوره برای شکایت در دادسرای ویژه جرایم رایانه ای

مشاوره برای شکایت در دادسرای ویژه جرایم رایانه ای جرایمی که مربوط به فضای مجازی می­‌باشد، بسیار وسیع و گسترده است. از کلاهبرداری اینترنتی گرفته تا سرقت و جعل اینترنتی در فضای مجازی قابل تحقق است. اگر یکی از این جرایم برایتان اتفاق افتاد و خواستید آنها را پیگیری نمایید یا مشاوره حقوقی دریافت کنید می­‌توانید از طریق مجموعه یسرا اطلاعات کافی و راهنمایی های لازم را به عمل اورید.

مشاور حقوقی در خصوص جرایم رایانه ای در خصوص اخلال و تخریب داده ها و همچنین سامانه و رایانه اطلاعات جامع و شاملی را ارائه میدهد. همواره لزوم و داشتن مشاور حقوقی متخصص در جرایم رایانه ای برایه بسیاری از کسب و کار ها و اشخاص حقیقی احساس میشود و مشاور حقوقی میتواند با داشتن دانش کافی و تخصص جرایم رایانه ای و اینترنتی را رفع رجوع کند.

محمدرضا نصراللهی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و خدمات

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: محمدرضا نصراللهی

راه های ارتباطی:

  شماره تماس: 09129152457

  شماره تماس ثابت: 02144003048

  پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

  ایمیل: info@yasra.law

مجموعه یسرا شما را به دریافت بهترین خدمات حقوقی تخصصی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید